Havalı Yatak Modelleri

Hastaların tedavilerinin hızlanması için dinlenmeleri gerekir. Dinlenebilmeleri için yataklarının rahat ve konforlu olması çok önemlidir. Tedavisi hastanede yapılıp bitenlerin özel yatak ihtiyacı olmayabilir. Fakat evinde uzun süre yatmak zorunda olanlar ve yatalak olanların özel yataklara ihtiyaçları vardır. Firmamızın havalı yatak modelleri hareketleri sınırlı veya hiç hareket edemeyen, yatmak zorunda olan hastalar için özel olarak üretilmektedir. Neden bu hastalar diye düşünebilirsiniz. Çünkü devamlı normal yatakta yatanların vücutlarında zamanla bası yaraları oluşmaktadır. Bası yaralarının oluşma nedenleri;

  • Yatakların vücuda yaptıkları basıncın artması. İnsan bedeni hastalanıp kendini bıraktığında normalden daha ağır olur. Bedenin kendini bırakması yatağın basıncını artırır ki bu da zamanla vücutta yaraların oluşmasına neden olur.
  • Hareketsiz kalan vücutta kan akışının yavaşlaması da yaralara neden olur.
  • Terlemeler zamanla ciltte yaralar açılmasına neden olur.

Hasta olmak, ağrılar ve sızılar çekmek yeterince zorken üzerine eklenecek olan bası yaraları hastanın yükünü artırır. Sadece hastanın değil aynı zamanda bakan kişinin yükünü de artırır. Çünkü bası yaraları çok çabuk tedavi olmaz. Şayet bası yarası oluşmasını istemiyorsanız, oluşan yaraların daha kısa sürede iyileşmesini istiyorsanız hastanızın durumuna göre havalı yatak modelleri arasında en uygun olanı seçerek kullanmalısınız. Modellerimizin özellikleri farklılık gösterir. Farklılıklar hastaların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Hastanızın ihtiyaçlarını karşılayan modelimizi satın alarak hastanızı rahat ettirebilirsiniz.

Havalı Yataklar Nasıl Kurulur?

Bası yaraları; yatalak hastaların devamlı yatmasından kaynaklanan yaralardır. Bu yaraların oluşmasını engellemek için iki çözüm yolu vardır. Bunlardan birincisi; hastayı hiç aksatmadan düzenli olarak çevirmektir. Hastanın yattığı yer aynı kaldığında kulaklarında, dirseklerinde, kalçalarında, kuyruk sokumunda ve yatağa temas eden diğer bölgelerinde kızarıklıklar olur. Çevrilmediğinde bu kızarıklıklar yaraya dönüşür. Hasta insan kendini bıraktığından çevirmek zannedildiği kadar kolay olmamaktadır. Bir kişi hastayı çevirmekte genellikle zorlanır. İki veya daha fazla kişi olması gerekir. Her zaman çevirmek ise oldukça zahmetli bir iş olacaktır.

İkinci çözüm yolu ise havalı yatak modelleri arasında hastanızın durumuna göre en uygun olanı almaktır. Havalı yataklar insanların yapmaya çalıştığı işi yaparak yara oluşumunu engeller. Yataklarımız iki parçadan oluşur. Birinci parça havalı yatak, ikinci parça ise yatak motorudur. Yataklarımız elektrikle çalışır. Elektrik sayesinde motor havalı yatağımızın içindeki hava kanallarına hava basar. Havalı kanallar yatağın hastaya yaptığı basıncı azalttığından yara oluşmaz. Hatta bazı havalı yatak modellerimizde kanallar sırayla şişer. Sırayla şişen kanallar vücudu hafiften çevirir ve hatta masaj yaparak kan akışını hızlandırır.

En Son Model Havalı Yataklar

Havalı yataklarımız farklı özelliklerle her durumdaki hastanın rahat etmesi üzerine çeşitlendirilmiştir. Havalı yatak modelleri arasında hastanızın ihtiyaçlarını ve hastalığını dikkate alarak seçim yapmalısınız. Genel anlamda 3 çeşit modelimiz vardır. Bunlar;

  1. 2 Modüllü Havalı Yataklarımız; 100 kiloya kadar taşıma kapasitesi vardır. Yara oluşumunu engellemektedir. İçinde 16 adet boru tipinde hava kanalları vardır. Kanallar birbirinden ayrı olarak gerekli durumlarda çıkarılıp değiştirilebilir. Hastanın çok fazla terlemesini önlemek için ventilatör sistemi bulunmaktadır. Havalı yataklarımızın içinde en ekonomik olandır.
  2. 3 Modüllü Havalı Yataklarımız; 130 kiloya kadar taşıma kapasitesi vardır. Yatağın üzerinde sıvı geçirmez, fermuarlı çarşaf vardır. Piyasadaki yataklardan çok daha kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen modelimizin içindeki hava kanalları 19 tanedir. Kanallar farklı zamanlarda inip şiştiğinden hastaya masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırır.
  3. Pozisyon Aldıran Havalı Yataklarımız; taşıma kapasitesi 150 kilodur. Yatağımızın içinde sağda ve solda bulunan kanallar 10’ar dakika arayla 25 ila 30 dereceye kadar hareketlenir. Bu hareket hastanın çevrilmesi gibidir. Pozisyon aldıran yataklarımızın üzerinde 6 adet havalandırma noktası bulunur. Bu noktalar hastanın havadar bir şekilde yatmasını sağlar.