Hastaların tedavisi yapılırken özel yataklarda yatırılır. Bu yataklar hastaların rahatı ve konforu düşünülerek tasarlanmıştır. Hasta yataklarını genellikle hastanelerde, sağlık ocaklarında, diyaliz merkezlerinde görmeye alışkınız. Fakat hastanın tedavisi evde devam edecekse, bir müddet daha yatması gerekecekse hasta yataklarının ev tipinin evlerde kullanılması gerekir. Firmamız medikal hasta yataklarını üretmektedir. Hastanızın ne zamana kadar yatacağı hakkında doktorların bir öngörüsü yoksa veya yatalaksa o zaman şişme havalı yatak çeşitlerimizden kullanmalısınız.

Şişme havalı yatakların içinde hava kanalları vardır. Bu kanallar yatağın modeline göre farklı sayılarda bulunur. Hava kanalları yatağın bir parçası olan elektrikli motorla şişirilir. Kanalların içinin havayla dolması hastada bası yarası oluşmasını engeller. Bası yarası, devamlı yatmak zorunda olan hastalarda oluşan bir yara çeşididir. Normal yataklar hastanın vücuduna basınç yapar. Basınç bedenin bazı bölgelerinde kızarıklıklar ve zamanla yaralar oluşturur. En fazla bası yarası oluşan bölgeler; kulaklar, kalçalar, kuyruk sokumu, dirsekler gibi yatağa direk temas eden yerlerdir.

Bası yarasının oluşma nedenlerinden biri de kan dolaşımının yavaşlamasıdır. Şişme havalı yatak içerisindeki hava kanalları sırayla şişip inerler. Böylece kanallar vücudun kısmen de olsa hareketlenmesine neden olurlar. Hareketlenen bedenin kan dolaşımı normale döndüğünden dolayı yara oluşmaz. Terleme ise yara oluşumunda etkilidir. Terlemeyi engellemek için yataklarımızda ventilatör sistemi bulunur. Bazı modellerimizin üzerinde ise hava delikleri bulunur. Ventilatör sistemi ve hava delikleri aşırı ısınmayı engelleyerek terlemenin ve doğal olarak yaraların önüne geçer.

Şişme Havalı Yataklar Nerelerde Kullanılır?

Firmamızın ürettiği şişme havalı yatak modelleri genellikle uzun süreli yatmak zorunda olan hastaların bakımı için kullanılır. Hastanelerde, sağlık ocaklarında ve diğer sağlık kuruluşlarında kullanılabilir. Fakat daha çok ev tipi hasta yatakları arasındadır. Kurulumu çok basit ve pratik olan yataklarımızı sadece hastalar kullanmamaktadır. Geceleri solunum sıkıntısı yaşayan veya farklı nedenlerden dolayı çok terleyen insanlar vardır. Bu insanlar terlemelerini önlemek ve daha konforlu uyku için yataklarımızı tercih etmektedir.

Ayrıca yataklarımızın taşıma kapasiteleri doğrultusunda obez olan kişiler tarafından da kullanılmaktadır. Malum olduğu üzere obezler yatakta dönmekte sorun yaşarlar. Şişme havalı yataklarımız onlara aradıkları rahatı ve konforu sunduğundan tercih etmektedirler. Havalı yataklarımız anti bakteriyeldir. Üzerinde bulunan kılıf sıvı geçirmez olup fermuarlıdır. İstendiğinde fermuar sayesinde kolayca çıkarılıp yıkanabilir. Hastanın tedavisi ve bakımı sırasında ister istemez oluşan kirler ve lekeler yıkandığında hemen çıkar. Bakteri barındırmaması ve kolay temizlenir olması hastanın veya üzerinde yatan kişinin enfeksiyon kapmasının de önüne geçer.

Şişme Havalı Yatak Fiyatları

Hastanın tedavisi süresince çeşitli harcamalar yapılır. Hasta iyileşirse masraflar biter. Fakat iyileşmeyip yatmaya devam edecekse bakımı ve tedavisi için yapılacak masraflar devam edecektir. Yatalak hastanız varsa masraflarınız arasına şişme havalı yatak kalemini de eklemelisiniz. Şişme havalı yatak modelleri bulunmaktadır. Bütün şişme yatakların amacı; hastanın rahat etmesi, konforu ve yara oluşumunun engellenmedir.

Modeller farklılık gösterse de genel olarak amaçlar aynıdır. Modellerdeki farklılıklar; içindeki hava kanalları sayısında, kullanılan sistemin farklılığında ve taşıma kapasitesinden kaynaklanır. Havalı yatak modellerinin farklılığı fiyatlara da yansımaktadır. Örneğin iki modüllü şişme havalı yataklar en ekonomik olanlardır. Yatağın içinde toplam 16 boru şeklinde kanal vardır ve taşıma kapasitesi en fazla 100 kilodur. Üç modüllü şişme havalı yatakların içindeki hava kanalı sayısı 19’dur. Kanallar sırayla şişip inmektedir. Üç modüllü yatakların taşıma kapasitesi maksimum 130 kilodur. Üç yataklı şişme yataklar iki modüllülere göre daha yüksektir. Kullandığımız özellikler arttıkça yataklarımızın fiyatları yükselmektedir. Yatak seçerken fiyatlarından daha çok hastanın ihtiyacını karşılaması dikkate alınmalıdır.